2017 Award Nominees & Winners

Individual Leadership Awards

Class Year Awards-

Top 1st Year
Drew Bruen, Mykaela Cole, Alexa Dinegeman, Jose Garcia-Fuerte, Abigail Gartland, Kylie Hunter*, Delia Koolick, Xavier Lechleitner, Tom LeMieux, Courtney, Luib, Giada Morresi, Rebecca Perl, Jack Richards, Joe Richards, Lauren Selfridge, Sophie Tibbals

Top Sophomore
Ashley Blazek, Cole Brashaw, Deshauna Carter, Ellen Converse, Elizabeth Fisher, Anna Gleason, Lily Hull, Jordan Lundquist, Terrance Montgomery, Ryan Muzulu, Maxwell Newland, Jacey Redman, Andrew (AJ) Treiber, April(Yu) Xiao, Joshua Yeager

Top Junior
Phoebe Clark, Bailee Cofer, Haley Davis*, Rachael Demaree, Madison Gildersleeve, Nicholas Jenderko, Kevin Kane, Steve Maynard, Katelyn O'Hare-Hayes, Jordan Saeed, Mitchell Schank, Anoushe Seiff, Noah Skantz, Courtney Smith, JD Stehwien*, Mary Traxler, Carmen Vargas, Vidyasri Velloo, Russell White

Top Senior
Elsa Asri
, Jasmine Barr*, Nicholas Bianchina, Molly Brandt, Danielle Buettner, Kenia Calderon*, Sarah Beth Coleman*, Daniel Creese*, Sarah Dean, Reed Fischer, Erin Griffin*, Daniel Hammer, Ashley Hawkins, Nathan Jacobson, Karli Kisch, Kate Kurka, Megan Lindmark, Sarah Mattes, Jake Miller, Krista Petersen, Thomas Scearce, Kayla Schween, Nadia Valentine, Shelby Varney, George Webb

Outstanding President/Chairperson Award-
Thalia Anguiano- Student Senate
Alycia Barron- Alpha Delta Pi
Nicholas Bianchina- Alpha Tau Omega
Jessica Campbell- Best Buddies
Alexa DeVita*- American Pharmacist Association-Academy of Student Pharmacists
Kevin Grady*- Residence Hall Association
Nicholas Jenderko*- Student Activities Board
Jessica Lynk- Times Delphic
Kristina Neel- Delta Sigma Pi
Samuel Reber- Tau Kappa Epsilon
Anoushe Seiff- DU Spoken Word
Anna VanWaardhuizen- Public Relations Student Society of America
Benjamin Weinberg- Student Alumni Association
Jamie Willer*- Community Action Board

Outstanding Student Organization Officer -
Atikah Puteri Abdul Aziz- Phi Chi Theta
Elsa Athira Asri- Student Activities Board
Josiah Baumann- Alpha Tau Omega
Jack Brokaw-Alpha Tau Omega
Jake Bullington- Times Delphic
Madeline Cheek- Residence Hall Association
Branden Christensen- Residence Hall Association
Kevin Grady- Residence Hall Association
Abigail Grimminger- Honors Student Council
Gabriella Gugliotta- Community Action Board
Jeffrey Hersheway- Drake Ad Club
Sara Hillring-Next Course Food Recovery
Anna Jensen- Student Activities Board
Braeden McElmury*-Student Activities Board
Savana Morrison-Public Relations Student Society of America
Tess Nissen*- Next Course Food Recovery
Kori Ponder- Panhellenic Council
Danella Sahadeo- Residence Hall Association
Andrew Sobczak-Drake Outdoor Leadership Club
Justin Taber-Student National Pharmceutical Association
Julia Uram-Next Course Food Recovery
Jamie Willer- Community Action Board


Outstanding Residence Hall Leader Award-
Madeline Cheek- Carpenter
Thomas Ehlinger-Herriot
Abigail Gartland-Herriot
Spencer Gray*- Ross
Jack Kasra- Herriott
Allison Lopez-Stalnaker
Valerie Meyer-Stalnaker
Danella Sahadeo- Morehouse
Thomas Scearce-Goodwin Kirk

Drake Service Award:Individual -
Jessica Campbell, Daniel Creese, Kylie Hunter, Alex Kasza, Bryann Sullivan, Vidyasri Velloo, Jamie Willer

Wanda E. Everage Peer Mentor Award-
Thalia Anguiano, Daniel Creese*, Thomas Ehlinger, Anna Jokinen, Kevin Kane, Kate Kemper, Lauren Locante, Sarah Grace Nicholson, Michaela Ruis, Thomas Scearce, Adam Scheurenbrand

Oreon E. Scott Award - Exemplary Senior at Drake
Nicholas Bianchina, Daniel Creese, Reed Fischer, Jacqueline Heymann, Nathan Jacobson, Samantha Nielsen, Anthony Pawnell, Krista Petersen, Grace Rogers, Benjamin Weinberg

Organization Adviser of the Year-
Meghan Baeza- Student Senate
Debra Bishop- Sigma Phi Epsilon
Kelly Bruhn- Public Relations Student Society of America
John Garza*- Gamma Iota Sigma
Lisa Grulke*- Alpha Tau Omega
Amanda Martin*- Community Action Board & Service-Learning Ambassadors
Jill Van Wyke- Times Delphic
Kodee Wright* Dogtown After Hours & Student Activities Board

Ron and Jane Olson Outstanding Global Service-Learning Student Award

Grace Boatman
Bailee Cofer
Daniel Hammer
Kelly Marble
Rebecca Perl

 

Student Organization & Programming Awards

Organization of the Year Award-
Alpha Tau Omega
Honors Student Council
Gamma Iota Sigma
Next Course Food Recovery
Phi Delta Chi-Pharmacy Fraternity
Public Relations Student Society of America
Residence Hall Association

Drake Service Award:Organization - 
Delta Gamma

Student Athletic Advisory Council

Outstanding Educational Program Award- 
Social Justice Dialogues- Community Action Board

Invictus Five Signs- Public Relations Student Society of America
Share Your Spark- TedxDrakeU
Speaker Series- CBPA Graduate Assocation

Outstanding Social Program Award- 
Trick or Trivia- Student Activities Board
Bingo Night- Student Activities Board
Welcome Weekend Concert-Student Activities Board
Up Til' Dawn- Phi Delta Chi

Outstanding Equity & Inclusion Program Award-
Know Your Rights Training- Unity Roundtable
Student Organizational Showcase- Student Activities Board
I'm not a Terrorist, a talk with Zohra Sarwari- Student Activities Board
Black Lives Matter: Hate Group or Nah?- Coalition of Black Students

Outstanding Weekend Alcohol Alternative Program Award-
Free Movie Friday- Free Movie Friday Committee
Foam Dance- Student Activities Board
Chris Jones- Student Activities Board
Welcome Weekend Concert- Student Activities Board
Up Til' Dawn- Phi Delta Chi

Outstanding Collaboration Award
Student Organizational Showcase-
Student Activities Board, El Ritmo, Chinese Student Assocation, Brochal Chords, DU Spoken Word & South Asian Student Association

Vandana Shiva Speaker Event
Drake Environmental Action League & Honors Student Council


Asterisk indicates multiple nominations
Bold indicates award winners

Today at Drake
University News
December 8, 2017
After a campaign season brimming with politicians and pundits, Drake students cast their votes at an exceptionally high rate in the 2016 presidential election.
×