Skip Sub Menu

Academic Freedom & Tenure

The Committee shall be the adjudicatory body for cases and controversies relating to academic freedom and tenure which are not resolved through informal procedures or through regular administrative channels.

The Committee shall have seven regular members and seven alternates. Members of the Committee and alternates shall be members of the Faculty of Instruction with tenure. The principle of broad representation shall be honored. The Committee shall elect the Committee Chair annually in December. Alternates shall be called to serve on the Committee in order of preference by the electing authority. If a member and his/her alternate are both unable to serve, the electing authority will select from among other alternates, giving preference to the one whose term will expire the same year as the member in whose place the alternate will serve. Committee members and alternates, except those selected for short terms to fill vacancies and first elected, shall serve three-year terms. The terms of office shall be staggered on a basis of three-two-two with annual election. (Academic Charter)

Membership

Name Unit Term of Service 
     
Regular Members    
Geoffrey Wall CPHS Thru May 2020
Sandy Henry SJMC Thru May 2020
Bart Schmidt Cowles Thru May 2020
Maura Strassberg LAW Thru May 2021
Jennifer McCrickerd A&S Thru May 2021; Chair through Dec. 2019
Cris Wildermuth SOE Thru May 2022
Royce Fichtner CBPA Thru May 2022
     
Alternate Members    
Priya Shenoy Cowles Thru May 2020
Lee Jolliffe SJMC Thru May 2020
Curt Cardwell A&S Thru May 2021
Tim Welty CPHS Thru May 2020
Shelley Fairbairn SOE Thru May 2022
Joyce Njoroge CBPA Thru May 2021
Mark Kende LAW Thru May 2021

 

 

Note: All full Faculty Senate meetings will be located in Cowles Library, Room 201.

See Map Location