Skip Sub Menu

Faculty & Staff Directory

Art & Design
Biology
Chemistry
English
Environmental Science & Sustainability
History
Law, Politics, and Society
Mathematics & Computer Science
Music
Philosophy & Religion
Physics & Astronomy
Political Science
Psychology and Neuroscience
Study of Culture & Society
Theatre Arts
World Languages & Cultures


Art & Design

Name Office
John Fender  chair FAC 273A/CARN 300
Jacob Lemons, Fine Arts Coordinator
FAC 273A
Lilah Anderson, gallery manager Anderson Gallery
Angela Battle FAC 333
Phillip Chen STAH 108
Robert Craig  STAH 116
Edward Kelley, studio tech STAH 105
Maura Lyons FAC 282
Lenore Metrick-Chen FAC 283
Emily Newman FAC 339
Neil Ward FAC 281

Biology

Name Office
Marc Busch, chair SCB 212
Debora Christensen, associate chair OL 328
Alice Fynaardt, admin. assistant OL 208
David Senchina OL 415
Charisse Buising OL 128
Kevin Carlson OL
Jerry Honts SCB 210
Muir Eaton SCB
Meredith Luttrell OL
Shauna Kaplan SCB 204
Rosburg, Thomas OL 316
Ross, Nanci OL 117
Sleister, Heidi SCB 208 or FAC 272A
Eric Swafford, lab coordinator OL 223
Heath Weeks, lab coordinator OL 224
Lisa Grulke, lab assistant OL 152
Bridget Nixon, lab assistant OL 226

Chemistry

Name Office
John Gitua, chair CLINE 209
Aaron Haack, admin. assistant  CLINE 208 
Colin Cairns  CLINE 218 
Ryan Sturms SCB 206 
Gholam Mirafzal CLINE 213
Mark Vitha  CLINE 211 
Matthew Zwier CLINE 217
Nicholas Crumpton, lab assistant FIT 210
Thomas White, lab assistant FIT 207
Bridget Shoemaker, lab assistant FIT 208
David Cox, lab assistant  FIT 208
Genelle Shutt, lab assistant FIT 209
Rachel Penningroth, lab assistant FIT 209
Blake Gerold, lab assistant FIT 210

English

Name Office
Lisa West, chair HOW 303
Naima Nicholson-Lovejoy, admin. assistant HOW 325
Leah Huizar HOW 224
Jeffrey Karnicky HOW 322
Melisa Klimaszewski,
Chair of Women's and Gender Studies
HOW 220
Amy Letter HOW 329
Yasmina Madden
HOW 321
Dina Smith HOW 328
Carol Spaulding-Kruse HOW 306
Craig Owens HOW 322
Jeanette Tran HOW 233
Megan Brown HOW 233
Beth Younger HOW 225

Environmental Science & Sustainability

Name Office
Keith Summerville, chair OL 131
Alice Fynaardt, admin. assistant OL 208
David Courard-Hauri OL 132
Michael Renner OL 122
Tom Rosburg OL 316
Dian Nostikasari OL 
Alyssa Gerhardt, research technician OL

History

Name Office
Karen Leroux, chair MER 221B
Cati Davis, admin. assistant HOW 223
Natalie Bayer, Associate Dean MER 223 or FAC 274
Robert Collis  MER 223 
Matthew Esposito MER 222
Glenn McKnight MER 219
Amahia Mallea MER 225
En Li MER 221
Deborah Symonds MER 220

Law, Politics, and Society

Name Office
William Garriott, chair MED 216
Jennifer Cooper, admin. assist. MED 206
Nathaniel Holdren MED 102
Renee Cramer, deputy provost HOW 203E
Ali Malik MED 201A
Abigail Stepnitz  MED 101

Mathematics & Computer Science

Name Office
Maryann Huey, chair  C-S 325
Christopher Porter, associate chair C-S 319
Holly Boorman, admin. assistant MED 206
Tim Urness C-S 328
Enes Akbuga C-S 321
Adam Case C-S 323
Eric Manley C-S 327
Terrance Pendleton C-S 315
Meredith Moore C-S 325
Vira Babenko C-S 317 
Joshua Carlson  
Md Alimoor Reza C-S 314
Stefanie Wang  C-S 319

Music

Name Office
James Romain, chair FAC 266B/401
Jorge Romero-Castro, admin. assistant FAC 266
Eric Barnum FAC 428
Christine Blanner FAC 235
Jennifer Bloomberg FAC 429
Andrew Classen FAC 402
Ann Cravero FAC 427
Hector Aguero FAC 424
Leanne Freeman-Miller FAC 430
Cynthia Guinta, DUCSOM FAC 236
Vincent Kenney FAC 403
Leslie Marrs FAC 426
Robert Meunier FAC 026
Stanley Fink FAC 428
Clarence Padilla FAC 326
Nicholas Roth FAC 327
Eric Saylor FAC 233
Ashley Sidon FAC 324
Rika Uchida FAC 425
Maureen Yuen FAC 325

Philosophy & Religion

Name Office
Martin Roth, chair MED 208
Jennifer Cooper, admin. assistant MED 206
Tim Knepper MED 203
Jennifer Harvey, associate provost  MED 216
Jennifer McCrickerd MED 214
Brad Crowell MED 207

Physics & Astronomy

Name Office
Adina Kilpatrick HI 24
Aaron Haack, admin. assistant CLINE 208
Klaus Bartschat HI 22A
Athan Petridis HI 18
Charlie Nelson HI 20
Herbert Schwartz, part-time HI 14
Melissa Spencer, part-time HI 14
Lauren Breman, lab assistant HI 16
Tim Kutnink, lab assistant HI 16
Mason Morris, lead lab assistant HI 16

Politics & International Relations

Name Office
Rachel Caufield-Paine, co-chair MER 211
Kieran Williams, co-chair MER 212 
Cati Davis, admin. assistant HOW 223
Matt Bruinekool C-S 211
Debra DeLaet HOW 232
Dennis Goldford MER 208
Mary McCarthy MER 209A
David Skidmore MER 213
Gregory Wolf
MER 210
Matthew Record  MER 209

Psychology and Neuroscience

Name Office
Christopher Klierthermes, chair  OL 418
Alice Fynaardt, admin. assistant OL 208
Jill Allen OL 319
Maria Clapham OL 315
Deborah Cronin OL 323
Chris Kliethermes  OL 318
William Klipec OL 312
Olga Lazareva OL 324
Greg Lengel OL 3233
Meaghan Rowe-Johnson FAC
Michael Renner OL 122
Maria Valdovinos OL 327
Callie Krueger, lab assistant OL 341

Study of Culture & Society

Name Office
Sandra Patton-Imani, chair HOW 105B
Naima Nicholson-Lovejoy, admin. assistant HOW 325
Joan McAlister HOW 112
Nancy Berns  HOW 130
Arturo Marquez Jr HOW 123
Elizabeth Talbert HOW 128
Daria Trentini HOW 105D

Theatre Arts

Name Office

Michael Rothmayer, chair

FAC 257A
Jacob Lemons, Fine Arts Coordinator
FAC 237A
John Graham FAC 264
Erin Horst FAC 261
Josie Poppen FAC 263
John Pomeroy FAC 258
Adam Yankowy FAC 262
Erin Wegleitner FAC

World Languages & Cultures

Name Office
Chinatsu Bachmann, chair MER 214
Cati Davis, admin. assistant HOW 223
Marc Pinheiro-Cadd MER 214A
Eduardo Garcia Villada MER 217
Inbal Mazar MER 216

A&S News