Skip Sub Menu

Faculty & Staff Directory

Art & Design
Biology
Chemistry
English
Environmental Science & Sustainability
History
Law, Politics, and Society
Mathematics & Computer Science
Music
Philosophy & Religion
Physics & Astronomy
Political Science
Psychology and Neuroscience
Study of Culture & Society
Theatre Arts
World Languages & Cultures


Art & Design

Name Office
John Fender  chair FAC 273A/CARN 300
Dani Peters, Fine Arts Coordinator
FAC 273A
Julia Franklin, gallery manager Anderson Gallery
Angela Battle FAC 333
Phillip Chen STAH 108
Robert Craig  STAH 116
Benjamin Gardner FAC 338
Edward Kelley, studio tech STAH 105
Maura Lyons FAC 282
Sarah McCoy FAC 337
Lenore Metrick-Chen FAC 283
Emily Newman FAC 339
Neil Ward FAC 281

Biology

Name Office
Marc Busch, chair SCB 212
David Senchina, associate chair OL 415
Alice Fynaardt, admin. assistant OL 208
Charisse Buising OL 128
Debora Christensen OL 328
Kevin Carlson SCB 320
Jerry Honts SCB 210
Muir Eaton SCB
Meredith Lutrell SCB 319
Shauna Kaplan SCB 204
Rosburg, Thomas OL 316
Ross, Nanci OL 117
Sleister, Heidi SCB 208
Eric Swafford, lab coordinator OL 223
Heath Weeks, lab coordinator OL 224
Tiffany Anderson, lab assistant OL 224
Lisa Grulke, lab assistant OL 154
Bridget Nixon, lab assistant OL 226
Tiffany Roby, lab assistant OL 224

Chemistry

Name Office
John Gitua, chair CLINE 209
Ashlyn Hardin, admin. assistant  CLINE 208 
Colin Cairns  CLINE 218 
Maria Bohorquez CLINE 212 or FAC 274
Ryan Sturms  
Gholam Mirafzal CLINE 213
Mark Vitha  CLINE 211 
Matthew Zwier CLINE 217
Nicholas Crumpton, lab assistant FIT 207
JoBeth Malone-Schoenberg, lab assistant FIT 208
Kevin O'Connor, lab assistant FIT 210
Lee Price, lab assistant FIT 209
Genelle Shutt, lab assistant FIT 209
Brad Swan, lab assistant FIT 208
Sandra Tomer, lab assistant FIT 207

English

Name Office
Megan Brown, chair HOW 233
Sofia Turnbull, admin. assistant HOW 325
Leah Huizar HOW 224
Jeffrey Karnicky HOW 316
Melisa Klimaszewski,
Director of Women's and Gender Studies
HOW 220
Amy Letter HOW 329
Yasmina Madden
HOW 321
Nancy Reincke HOW 223
Elizabeth Robertson HOW 231
Dina Smith HOW 328
Carol Spaulding-Kruse HOW 306
Craig Owens HOW 322
Jody Swilky, writing workshop HOW 324
Jeanette Tran HOW 221
Lisa West HOW 303
Beth Younger HOW 225

Environmental Science & Sustainability

Name Office
David Courard-Hauri, chair OL 132
Peter Levi OL 116
Michael Renner OL 122
Tom Rosburg Biodiv Cntr
Keith Summerville, deputy provost OL 131
Dian Nostikasari OL 

History

Name Office
Glenn McKnight, chair MER 219
Karen MacKinnon, admin. assistant MER 226B
Natalie Bayer MER 223
Curt Cardwell MER 224
Matthew Esposito MER 222
Karen Leroux MER 221B
Amahia Mallea MER 225
En Li MER 221
Deborah Symonds MER 220

Law, Politics, and Society

Name Office
William Garriott, chair MED 201A
TBD, admin. assist. MED 206
Nathaniel Holdren MED 102
Renee Cramer MED 202
Matthew Canfield MED 105

Mathematics & Computer Science

Name Office
Tim Urness, chair C-S 328
Daniel Alexander, associate chair C-S 305
TBD, admin. assistant MED 206
Enes Akbuga C-S 321
Adam Case C-S 323
Maryann Huey C-S 325
Deborah Kent C-S 313
Titus Klinge C-S 305
Eric Manley C-S 327
Terrance Pendleton C-S 315
Christopher Porter C-S 319
Michael Rieck  C-S 307
Milan Sherman C-S 305

Music

Name Office
James Romain, chair FAC 266B/401
Venita Svaldi, admin. assistant FAC 266
Eric Barnum FAC 428
Christine Blanner FAC 235
Jennifer Bloomberg FAC 429
Andrew Classen FAC 402
Edward Corpus FAC 234
Ann Cravero FAC 427
William Dougherty FAC 322
Ellie Falter FAC 256
Leanne Freeman-Miller FAC 430
Cynthia Guinta, DUCSOM FAC 236
Vincent Kenney FAC B025/403
Leslie Marrs FAC 426
Robert Meunier FAC 026
Akira Mori FAC 422
Clarence Padilla FAC 326
Nicholas Roth FAC 327
Eric Saylor FAC 233
Ashley Sidon FAC 324
Rika Uchida FAC 425
Maureen Yuen FAC 325

Philosophy & Religion

Name Office
Brad Crowell, chair MED 207
TBD, admin. assistant MED 206
Tim Knepper MED 203
Jennifer Harvey MED 216
Leah Kalmanson MED 101
Jennifer McCrickerd MED 214
Martin Roth MED 208

Physics & Astronomy

Name Office
Adina Kilpatrick, chair HI 24
Ashlyn Hardin, admin. assistant CLINE 208
Klaus Bartschat HI 22A
Athan Petridis HI 18
Charlie Nelson HI 20
Oleg Zatsarinny, research scholar HI 12A
Herbert Folsom, part-time HI 14
Herbert Schwartz, part-time HI 14
Melissa Spencer, part-time HI 14
Lauren Breman, lab assistant HI 16
Tim Kutnink, lab assistant HI 16
Mason Morris, lab assistant HI 16

Politics & International Relations

Name Office
Matt Bruinekool, chair C-S 211
Karen MacKinnon, admin. assistant MER 226B
Rachel Paine Caufield MER 211
Debra DeLaet HOW 232
Dennis Goldford MER 208
Mary McCarthy MER 209A
Art Sanders OM 320A
David Skidmore, director global citizenship MER 213
Gregory Wolf
MER 210

Psychology and Neuroscience

Name Office
Maria Clapham, chair OL 315
Joan Anderson, admin. assistant OL 318
Jill Allen OL 319
Kevin Brown OL
Christopher Klierthermes OL 418
William Klipec OL 312
Olga Lazareva OL 324
Greg Lengel OL 3233
Michi Matsukura OL 427
Michael Renner OL 122
Brian Sanders OL 318A
Maria Valdovinos OL 327
Kelsey Bolton, lab assistant OL 341
Alyssa Harrell, lab assistant OL 341
Callie Krueger, lab assistant OL 341

Study of Culture & Society

Name Office
Nancy Berns chair HOW 130
Sofia Turnbull, admin. assistant HOW 325
Godfried Asante HOW 110
Darcie Vandegrift HOW 130
Ramesh Dhussa HOW 124
Michael Haedicke HOW 135
Joan McAlister HOW 112
Sandra Patton-Imani HOW 105B
Joseph Schneider HOW 134
Daria Trentini HOW 121

Theatre Arts

Name Office
John Pomeroy, chair FAC 258
Dani Peters, Fine Arts Coordinator
FAC 273A
John Graham FAC 264
John Holman FAC 265
Erin Horst FAC 261
Josie Poppen FAC 263
Michael Rothmayer
FAC 256

World Languages & Cultures

Name Office
Marc Pinheiro-Cadd, chair MER 214A
Karen MacKinnon, admin. assistant MER 226B
Chinatsu Bachmann MER 214
Eduardo Garcia Villada MER 217
Inbal Mazar MER 216

A&S News