Skip Sub Menu

Arts & Sciences Committees

Arts & Sciences Council

Mondays 3:30-5 p.m. in LIB0045, Cowless Library

Fall 2022 Spring 2023
September 12 February 20
September 19 March 20
October 10 April 17
November 21 May 8
December 12  
Members At-Large 
Chair: Dina Smith, ENG (24)   
Vice-Chair: Marc Pinheiro-Cadd, WLC (24) Leah Huizar, ENG (23)
Ali Mallik, LPS (24) Maureen Yuen, MUS (23)
Ryan Sturms, CHEM (23) Yasmina Madden, ENG (24)
   
Divisional Representatives 
Eric Saylor, MUS, FA (24) Michael Renner, ENS, NS (23)
Olga Lazareva, PSY, NS (24)  Leanne Freeman-Miller, MUS, FA (23)
Kieran Williams, POLS, HUM/SS (23)  
   
Staff Representative  
Alina Grimm  
Student Representatives  
-AS Senator: Tiffany Lopez  

Arts & Sciences Council Minutes


Arts & Sciences Department Chairs

Tuesdays 2:30-4 p.m. in the Reading Room, Cowles Library

Fall 2022 Spring 2023
September 6-NS February 7, NS
September 20, all February 21, all
October 4, FA March 7, FA
October 11, all March 21, all
November 1, HUM/SS April 4, HUM/SS
November 15, all April 18, all
December 6, all  May 9, all
   
Department Chairs   
John Fender- Art and Design Chris Porter and Maryann Huey - Math and Computer Sci
Deb Christensen - Biology James Romain - Music 
John Gitua - Chemistry  Martin Roth - Philosophy & Religion
Sandra Patton-Imani - Culture and Society John Gitua, interim chair - Physics and Astronomy 
Lisa West - English  Rachel Paine-Caufield and Kieran Williams - Political Science
Keith Summerville - Environmental Science Chris Kliethermes - Psychology 
Karen Leroux- History Michael Rothmayer - Theatre 
Will Garriott- Law, Politics and Society  Chinatsu Sazawa-Bachmann- World Languages and Cultures 
Program Directors   
Marc Busch - Biochemistry, Cell, Molecular Biology  Eric Manley - Data Analytics  
Melisa Klimaszewski - Women's and Gender Studies  Meredith Luttrell - Kinesiology 
Center and Institute Directors   
Brian Gentry- Drake University Science Collaborative Institute Amy Letter - Center for Humanities 

A&S Curriculum Committee

Meetings TBD
New course forms or course change forms for review by Curriculum Committee are due one week prior to each meeting.

FALL 2022
 
Curriculum Committee Members
Chair: Ryan Sturms, CHEM, NS (23)   
Adam Yankowy, THEA, FA (23)

Beth Younger, ENG, HUM (23) 

Adam Case, MATH/CS, NS (25)

Dennis Goldford, POLS, SS (23)


A&S Faculty Cabinet

Meetings via Zoom on the 1st Friday of the month from 3 p.m. - 4 p.m.

Fall 2022 Spring 2023
Sept 2 February 3
October 7 Mar 3
November 18 April 7
Dec 2 May 5
Faculty Cabinet Members
Duba Smith, ENG, (24) Chair  
Nanci Ross, BIO, NS (23) Nate Holdren, LPS, SS (24)
Daria Trentini, SCS, SS (23) Vincent Kenny, MUS, FA (24)

Promotion and Tenure Committee

Committee Members
Jeff Karnicky, HUM/SS (23) Ann Cravero, FA (24)
Angela Battle, FA (23) Brad Crowell, HUM/SS (24)
Maria Clapham, NS (23) Muir Eaton, NS (24)

Faculty Senate

Divisional Representatives  
Hector Aguero, FA (24) Glenn McKnight, HUM (23)
Will Garriott, SS (24) Eric Barnum, FA (23)
Melisa Klimaszewski, HUM (24) 

Thomas Rosburg, NS (23)

Greg Lengel, NS (24) Chris Kliethermes, NS (23)
Carol Spaulding-Kruse, HUM (23) David Skidmore, SS (23)  
   


Faculty Senate Meeting Schedule


Academic Integrity Committee

Chair: Yasmina Maddedn, HUM (24)  
Faculty Representatives  Faculty Alternates 
Colin Cairns, NS (24) Marc Pinheiro-Cadd, HUM (23)
Robert Meunier, MUS, FA (23)  Nicholas Roth, FA (23)
Rachel Caufield-Paine, SS (23)  Gholam Mirafzal, NS (23)
Glenn McKnight, HUM (24)  
Student Representatives   
HUM/SS: Alex Chavez   
NS: Kanik Gutierrez  
FA: Kurtis Nethington  

 


Technology Planning Committee

Committee Members
Chair: Eric Saylor, MUSIC, FA (24) Matthew Esposito, HIST, HUM (23) 
Dian Nostikasari, ENSS, NS (23)  Clayton Mitchell, ex-officio
Erin Wegleitner, THEA, FA (24) Heidi Sleister, ex-officio
   

Diversity Committee

Faculty and Staff Representatives
Ali Malik, LPS, SS (24) Chair   
Maura Lyons, ART, FA (24) Jacob Lemons, Staff (24)
Jill Allen, PSY, NS (24)  Will Hatchet, Staff (24) 
Amahia Mallea, HIST, HUM/SS (23) Student Representatives 
Erin Horst, SCS-at large (24) Kenki Sazawa Bachmann 
Abigail Stepnitz, LPS-at large (23)  Marra Schindler  

Pre-Medical Advisory Committee

Committee Members
Gholam Mirafzal, CHEM, Chair  
Adina Kilpatrick, PHY Marc Busch, BIO 
Cassity Gutierrez, PHARM Debora Christensen, BIO 

A&S News